Hogyan olvassuk a lélek tükrét?
A Cambridge-i Egyetem egy új kutatásából kiderült, DNS-ünk befolyásolja azt a képességünket, hogy egy személy gondolatait és érzelmeit kiolvassuk a szeméből. A tanulmány a Molecular Psychiatry című szaklapban jelent meg. A kutatási eredményt húsz év munka előzte meg. Első lépésben kifejlesztettek egy kognitív empátia tesztet, melynek a következő nevet adták: „Kiolvasni a tudatot a szemből” (Reading the Mind in the Eyes Test). A röviden csak szemtesztnek nevezett vizsgálat feltárta, hogy az emberek képesek gyorsan értelmezni, mit gondol vagy érez egy másik ember, mindezt kizárólag abból, hogy a szemébe néznek. A vizsgálat azt is megmutatta, hogy egyes emberek jobbak ebben, mint mások, és hogy a nők átlageredménye ezen a teszten kiemelkedőbb, mint a férfiaké.
A jelenlegi kutatásban az egykori csoport — kiegészülve a 23andMe genetikai társaság munkatársaival, valamint francia, ausztrál és holland kutatókkal — világszerte 89 000 emberrel végeztette el a tesztet és értékelte az eredményt. A felmérésben résztvevők nagy része a 23andMe kliense volt. A friss eredmények megerősítették, hogy a nők magasabb pontszámot érnek el a teszten. Még fontosabb, hogy a kutatócsoport bebizonyította: a szemteszten nyújtott teljesítményünk genetikailag meghatározott. Megállapította továbbá, hogy nők esetében a 3-as kromoszóma tulajdonságai hozhatók összefüggésbe azzal a képességükkel, hogy mennyire tudnak olvasni mások szeméből.
A kutatást Simon Baron-Cohen,a Cambridge-i Egyetem Autizmus Kutatóközpontjának vezetője, Varun Warner, az egyetem doktorandusza és Thomas Bourgeron, a párizsi Diderot Egyetem, valamint a Pasteur Intézet munkatársa vezette. Érdekes módon férfiak esetében a szemteszten való teljesítmény nem volt összekapcsolható a 3-as kromoszóma vizsgált területén lévő génekkel. A kutatócsoport ugyanezeket a mintázatokat találta azokban a teszteredményekben is, melyek egy független, 1 500 fős, ikreket érintő felmérés csoportjától származtak, ezzel megerősítették, hogy megbízható az a megállapítás, mely a nők jobb teljesítményére utal a gondolatok és érzések szemből való kiolvasása terén.
A 3-as kromoszóma érintett részén található egyebek mellett a LRRNl-gén, melynek kifejeződése magas az emberi agyban, annak egy bizonyos területén, a striátumon (képünkön pirossal), és amint azt az agyi képalkotó eljárásokkal kimutatták, szerepe van a kognitív empátia kialakulásában. Ezzel összecseng az a megállapítás, miszerint azok a genetikai változatok, melyek hozzájárulnak a szemteszten elért jobb eredményhez, egyben a striátum nagyobb térfogatát is jelentik az emberi agyban. Ezt az utóbbi összefüggést a kutatók még további munkával szeretnék alátámasztani.
Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy az autizmussal élő és az anorexiás emberek általában alacsonyabb teljesítményt nyújtanak a szemteszten. A kutatócsoport azt találta, hogy azok a genetikai változatok, melyek a szemteszten nyújtott magasabb teljesítményhez járulnak hozzá, növelik az anorexia kockázatát, ám nem növelik az autizmusét. Azt feltételezik, hogy ez talán azért van, mert az autizmus társas és nemtársas vonásokkal is rendelkezik, és a jelenlegi teszt csak egy társas jellemvonást vizsgált.
Varun Warrier elmondta: „Ez azeddigi legnagyobb teszt a világon, mellyel a kognitív empátiát mérték. Ez azelső tanulmány, mely megkísérelte összefüggésbe hozni a teszten való teljesítményt az emberi genommal. Fontoslépéssel jutottunk előre a neurobiológiatudományában, és egy darabot a helyéretettünk abban a kirakóban, hogy vajonmi okozhatja a kognitív empátiábantapasztalt változatosságot.”Bourgeron hozzátette: „Az új kutatás megmutatta, hogy az együttérzésrészben genetikai eredetű, de nem szabadna szem elől tévesztenünk más fontos társadalmi tényezőket, mint példáula korai neveltetést és a születés utánitapasztalatokat sem.”
A népes kutatócsoport most azt teszteli, hogy vajon megismétlődnek-e ezek az eredmények. Ehhez azt tervezik, hogy részletesen feltérképezik: mit is tesznek az agyban ezek a genetikai különbségek, aminek a kognitív empátiában tapasztalt egyéni változatosság a következménye. Az új kutatás egy lépéssel közelebb visz minket ahhoz, hogy megértsük, a lakosság körében miért ilyen változatos a kognitív empátia.
Forrás: Szilágyi-Nagy Ildikó Életés Tudomány • 2017/31
Új hozzászólás